Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/katamarantopcat.pl/includes/menu.inc).

Choroby wzroku są dużym problemem Polaków, dlatego warto badać swój wzrok.

W Polsce więcej, niż 10 mln Polaków korzysta z okularów, a nieco ponad milion nosi szkła kontaktowe. Niecałe 50% osób potrzebujących korekcji wzroku to nastolatki. Wady refrakcji to coraz cięższy problem Polaków.

badania okulistyczne
Author: Les Black
Source: http://www.flickr.com
O wadzie wzroku możemy mówić wtedy, gdy promienie światła, które wpadają przez źrenicę oka skupiają się dokładnie na siatkówce. Leczenie wad wzroku ma w zakresie kilka różnych wad, jak nadwzroczność, krótkowzroczność, czy astygmatyzm. Takie kłopoty mogą być rozwiązane poprzez stosowanie okularów bądź szkieł kontaktowych. Są jednak także pozostałe problemy z oczami, których wyleczenie potrzebuje konkretnego zabiegu.

zbadaj wzrok
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
Takim zabiegiem może być operacja na zaćmę. Zaćma jest dolegliwością degeneracyjną lub nabytą, która prowadzi do zmętnienia soczewki (więcej o zabiegach). Może być przyczyną ślepoty. W Polsce na zaćmę cierpi około 800 tysięcy osób i są to ludzie głównie 6o roku życia. Nie oznacza to jednak, że i ludzie młodzi nie zmagają się z tą chorobą oczu. Operacja na zaćmę to wyłączny sposób wyleczenia. Operacja taka wiąże się z wszczepieniem innej soczewki. Kolejne możliwe leczenie wad wzroku to korekcja laserowa. W przypadku dalekowzroczności oraz krótkowzroczności doktor okulista wykona badania, które kwalifikują chorego do zabiegu.

Indywidualnie dla wszystkich wad omawia się domniemane korzyści i ryzyko. Dużym pozytywem owych zabiegów jest fakt, że są one wykonywane w jeden dzień, dzięki czemu poddający się zabiegowi po kilku godzinach może znaleźć się w domu. Po takim zabiegu ostrość widzenia wraca już po tygodniu. Przez ten czas osoba po korekcji nie powinien pracować i nie może prowadzić samochodu.

W dzisiejszych czasach kwestie związane ze wzrokiem nie są już tak wielkim problemem, jak kiedyś. W XXI w. leczenie wad wzroku jest o wiele bezpieczniejsze i skuteczniejsze. Mnóstwo nowych rozwiązań nie zwalnia nas jednak z przymusu dbania o swoje oczy. Zwłaszcza, że w dobie nowoczesnej technologii oczy są o wiele bardziej narażone. Dlatego też nie możemy zapominać o systematycznych badaniach wzroku.