Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/katamarantopcat.pl/includes/menu.inc).

Czapeczka dla niemowlaczka – czym okryć głowę małego dziecka?

Czapeczka, kapelusik albo chusta – to nakrycia głowy, jakie zwykle kupujemy dla noworodka. Ale czy na pewno wiemy, kiedy które nakrycie głowy zakładać? I na co zwracać uwagę w trakcie sprawunków, żeby doskonale je dopasować? Przeczytaj, kiedy czapka jest niezbędna, a kiedy można jej niemowlęciu nie zakładać.


Gdy skonfrontujesz wymiary główki niemowlęcia z rozmiarem całego jego ciała, prawdopodobnie spostrzeżesz, że jest ona nieproporcjonalnie duża.
gry planszowe
Author: Bonsoni.com
Source: http://www.flickr.com


A jest tak dlatego, iż to właśnie główką maleństwo toruje sobie drogę na świat. Duża głowa ochrania delikatne kości ramion oraz obojczyków przed defektami, do których mogłoby dojść, gdy dziecko przeciska się poprzez kanał rodny.

Masz w planach zdobyć inne informacje na omawiany temat? Na pewno notka z witryny (https://tablicowo24.pl/kategorie/flipchart/) również je zawiera, zatem kliknij w to miejsce i poznaj je szczegółowo.

Ale jest także i druga strona medalu. Po porodzie niemowlę ma nie do końca sprawny system termoregulacji, stąd też przez główkę trwoni wiele ciepła. Aby uchronić dziecko przed wyziębieniem, trzeba ją zatem odpowiednio ochraniać - najlepiej czapką.


Jeszcze niedawno pokutował obyczaj, ażeby niemowlakom do czasu ukończenia trzech miesięcy życia zakładać czapeczkę w mieszkaniu. Aktualnie wiemy, że nie ma takiej konieczności, a czasem jest to wręcz szkodliwe, bo niemowlę leżące w czapeczce w domu, szczególnie w nagrzanym wnętrzu, może się przegrzać. Można jednak uczynić wyjątek i wkładać maleństwu czapeczkę po kąpieli, na blisko 30 minut – lecz tylko wówczas, gdy kąpiecie malucha w nagrzanej łazience, a później przenosicie do znacznie od niej chłodniejszego pokoju. Muszą to być jednak czapki dla noworodka cienkie – najlepiej uszyte z bawełny, która przepuszcza powietrze Szukasz najlepszych czapek dla noworodków?.
Czapka powinna doskonale przylegać do głowy, ale nie może być nazbyt ciasna, żeby nie ściskała głowy dziecka oraz nie zostawiała na jego skórze bolesnych odcisków. Czapki zimowe dla dziewczynki mogą być uszyte także z bawełny, jednakże z o wiele grubszej tkaniny.