Jak dobrać dziecku atrakcyjną zabawkę?

Pierwszymi zabawkami najmniejszych dzieci są wielobarwne grzechotki, kolorowe przytwierdzone do łóżeczka karuzele muzyczne z pozytywką oraz gryzaczki. Po okresie grzechotek i karuzel nadchodzi czas na zakup zabawek edukacyjnych, które zamiast samej frajdy z zabawy zaczynają uczyć.

Maluchy w okresie niemowlęcym przenikają nowy, otaczający je świat. Lubią analizować przedmioty przez dotknięcie, kładzenie do ust, wyrzucanie albo uderzanie o konstrukcje łóżeczka. Obłe plastikowe piłki, z powycinanymi kształtami figur geometrycznych a także polskie klocki dla dzieci o takich samych układach, jak otwory, uczą malutkie dzieci odróżniania kształtów, zwania określonych figur, pobudzają fantazję, uczą układania określonych układów, a z biegiem czasu zawiłych budowli według wyobraźni maluszka. Pociechy stawiają pierwsze kroczki, potem doskonalą się w chodzeniu, kopią piłkę, malują… i bardzo szybko się nudzą.

klocki magnetyczne
Source: flickr.com
]Dlatego też w tym wieku zabawki powinny być zróżnicowane oraz stymulować do absorbowania wiadomości o otaczającym je świecie. W owym czasie istotne jest, żeby otaczające je zabawki miały intensywne kolory, były mięciutkie, wydawały różne dźwięki. Maluchy w wieku przedszkolnym szlifują swe umiejętności, zadają mnóstwo pytań, wręcz chłoną informacje. Ukochanymi zabawami staje się kreślenie, wycinanie, malowanie farbami oraz lepienie z plasteliny. Pojawiają się zabawki odwzorowujące świat osób dorosłych, a więc ciężarówki, aeroplany, plastikowe sprzęty gospodarstwa domowego, przyrządy do majsterkowania, kasy sklepowe kubki jak też ubrania oraz rekwizyty do przebierania się. Pociechy w tym wieku udają rodzicieli jak też bohaterów swoich ukochanych bajek. Dużą rolę odgrywają również zabawy typu memory, tj.: quizy, rebusy, które ćwiczą pamięć, wzbogacają słownictwo i ćwiczą logiczne myślenie.Rzecz jasna muszą być one dostosowane do wieku, w przeciwnym wypadku dzieci mogą się do nich zniechęcić. Jednakowo atrakcyjne będą gry planszowe. Na rynku osiągalne są setki różnych gier, które łączą pokolenia i razem zapewniają sporo radości. Uczą one gry zespołowej, obliczania, przewidywania i strategii, zaś puzzle - spostrzegawczości.

Z pewnością odpowiednie będą gadżety z materiałów naturalnych, przykładowo zabawki drewniane dla dzieci. Zabawki drewniane dla dzieci w każdym wieku są bowiem doskonałym wyborem zarówno ze względu na swoją trwałość, bezpieczeństwo, jak i możliwości zabawy, które dają.