Samodzielne nauczenie się języka obcego

Istnieje przeświadczenie, iż samodzielna nauka języka obcego jest to kwestia niezwykle trudna bądź wręcz nierealna. Większość osób uważa, iż jest to zagadnienie tak złożone, iż wymaga uczęszczania na kursy kierowane przez właściwie wykwalifikowanych instruktorów. Jest to przekonanie z gruntu fałszywe.
Kiedy przez moment zastanowić się, to dojdziemy do wniosku, że właściwie zawsze kiedy czegoś się uczymy, to uczymy się samodzielnie. Musimy coś zrozumieć lub wyćwiczyć pewną umiejętność i nikt za nas tego nie zrobi. W nauce obcego języka nie można iść na skróty. Nauka (zobacz także gra na perkusji) pod kierownictwem instruktora różni się od nauki w pełni samodzielnej jedynie tym, iż to nauczyciel wybiera nam następne informacje jak też umiejętności do opanowania. Czyli jeśli by samodzielnie mieć pojęcie, czego akurat należy się w danej chwili nauczyć, nauczyciel okazałby się zbędnym.

Jest jeszcze jedna rola nauczyciela nauki języków obcych. Poprzez nagany oraz pochwały, poprzez ocenianie ma on motywować kształcącego się do systematycznej pracy.
Włochy
Author: Julia Maudlin
Source: http://www.flickr.com
Takiego elementu w samodzielnej nauce rzecz jasna nie będzie. Gdy ktoś potrzebuje zewnętrznej motywacji, by uczyć się obcego języka, oczywiście nie będzie w stanie nauczyć się go na własną rękę. Może się i tak zdarzyć, iż nauczyciel zamiast zachęcić uprzedzi do nauki obcego języka. Krok późniejszy to lekcje z native-speakerem, który wszakże nie musi być zawodowym instruktorem języka obcego. Nieistotne czy będzie to język francusku, arabski czy może język włoski, to do nas należy podjęcie decyzji, czy podejmiemy naukę języka obcego na własną ręką czy będzie dla nas korzystniejszą nauka (sprawdź tutaj) w grupie pod okiem instruktora.

Zyski które daje ta ostatnia alternatywa to: możność dwustronnej konwersacji pomiędzy uczniami, dwustronnej oceny, motywacji ze strony nauczyciela, obiektywna ocena bieżących rezultatów. W jaki sposób wyszukać sprawdzoną szkołę uczącą obcych języków w swym mieście? To nic trudnego. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę: szkoła włoskiego Warszawa, a odnajdziemy mnóstwo wyników. Sprawdźmy dodatkowo opinie wśród forumowiczów bądź swoich znajomych na temat konkretnej szkoły i zaraz możemy zabierać się do efektywnej pracy.